Sedmi týdenní Challenge: 4. Kniha ve které jsem chtěla žít

26. listopadu 2013 v 22:04 | Tulačka |  Archiv

4. Kniha ve které jsem chtěla žít


Tak nad tímto jsem ani moc dlouho přemýšlet nemusela. Už snad od svých desíti let jsem věděla, kam mé srdce míří. Bohužel nesměřovalo k nějakému reálnému místu či kraji, který by mu byl podobný. Byl to spíš otázkou fantazie. Ale čím starší jsem, tím více mi jí ubývá a dochází mi, že tam nikdy nedojdu. Budu muset dál zůstávat v tomto obyčejném světě a doufat, že jednoho dne najdu kus ráje i v této zamrzlé planině. V té vymrzlé vichřici, v níž, i když jsem oblečená jako eskymák, mrznu a cítím jak mi končetiny vypovídají službu. No, co dodat. Hold nejsem tvor stvořený pro zimní období. Mé klouby to těžko nesou a možná bych mohla zimouřivost zahnat trouchouzimního tuku. Ale to se pak těžko schazuje do těch sexy bikinek co nosí ty prsaté vymakané blondýny, kterým se asi nikdy nebudu moc podobat.

A v jaké knize (nebo možná spíš v jakém světě), že to chci žít? Možná to nikdo z Vás nezná, ale mé srdce touží po kousku Světakraje. Po mručení bručivědů, kvičení nebezpečných vikviků či po úpění červoleta. Ty fantaskní bytosti co se v ději nacházejí jsou prostě nad mé očekávání. Něco tak dokonalého by asi má střeštěná mysl nedokázala vymyslet. To sad zvládne jen člověk s pořádným kusem dítěte v sobě. Ten pocit z toho, když jsem svou první knihu z této série přečetla, se téměř nedá popsat. Půjčila jsem si jí znovu a znovu... a tak se z toho stala má každoroční, pravidelná a Vánoční rutina. No, ale to není vše.

Časem jsem se rozhodla přečíst si něco z literatury pro ty vyspělejší. Možná znáte ten pocit, když vejdete do knihovny a tváříte se starší a váženější než jste? No přece jen musíte nějak na čtenáře starší kategorie nějak zapůsobit! Obzvlášť, když vám je teprve třináct a už strašíte na dospělím oddělení. Ty neustálé pohledy dospělců, co vám koukají pod ruce. To neustálé znepokojivé odkašlání, když něco někam založíte špatně... No, kdo nezažil zřejmě nepozná..
A mezi těmito regály jsem objevila něco alespoň špetku známého. Tak zvané pohádky pro dospělé. Nebo chcete-li fantasy. A Terry Pratchett vlastně nebyl jediný kdo mě svou tvorbou naprosto uchvátil. Dostat se totiž na Zeměplochu by pro mě byl také naprosto úžasný zážitek. I drobnější svět Septimuse Heapa mi zanechal v mysli pár vzpomínek. Kdo by nechtěl žít ve světě čarodějů, bylinkářů, princezen, králů, zla a hlavně lidí, které se od sebe v podstatě odlišují očima? Jsi-li čaroděj oči máš zelené. Jsi-li bylinkářka, či něco obdobného, máš oči modré. Jsi-li mrtvý tak jsi duch. A duchové mají taky svá zvláštní pravidla. Díky této knize jsem nucena procházet každou místnost, každý dům, protože neustále věřím. A v co věřím? Že když jednou umřu, a budu duch, budu se moci dostat jen do místností, domů a částí světa, do kterých jsem přišla a které jsem viděla jako živá. Zvláštní rutina...

Svět Terryho Pratcheta, ze Zeměplochy, pro mě ale ne. Nebyl tak fantasktní jako svět Paula Stewarda. I letos, na Vánoce, si půjčím první díl kroniky Světakraje: Hvozd, abych si jej mohla v teple u krbu hezky přečíst. Doufám, že až se jednou odeberu na ono místo, dostanu se do tohohle mého drobného ráje. Na ten fascinující létající ostrůvek, kde budu moci projít hluboký Hvoz, najít Zdroj a procházet se po lesíku plného zapomění a vzpomínek. Projdu bažinou a dostanu se do města, o kterém se říká, že chodník v něm je dlážděn zlatem. Prozkoumám každou skulinku v tomto městě, každého tvora co uvidím. A navštívím také Universitu. A nejen to. Já totiž nechci zažít jen Snítkův život. Chci vidět na vlastní oči i jaké to bylo předtím než se narodil a poté co se skryl v Hvozdu s bručivědy. Proletím se na létajících lodích a poznám i lodní krysy, které prchají když čichají nebezpečí. To je můj celoživotní sen. Žít tam, na místě, které neexistuje.

Bože vysliš mě... a dej mi možnost tam někdy zavítat...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Sčítání

Klik
Dvojklik

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Tulačka miluje saze!Design by