Téma týdne, Milovník svazků

20. dubna 2014 v 13:47 | Tulačka |  Archiv
Miluji knihy. Vždy jsem se v nich utápěla a nechala se unášet do moře fantazie. Ráda jsem si představovala lidi, zvířata, místnosti, věci... cokoliv co mi knížka nabízela jsem chtěla vidět vlastníma očima. Ze všeho nejraději jsem četla ty nejšílenější knihy, kde vaše fantazie pracovala na plné obrátky. Něco co bylo postaveno mimo můj svět pro mě bylo krásné. Byla jsem schopná během jednoho měsíce přečíst víc jak osm svazků knih. Jako bych na nic jiného nikdy neměla čas.A pak se objevil ten slavný zabiják čtení. Povinná četba!

"Děti, přečtěte si Babičku, až budete maturovat, budete to potřebovat!"
"Ó pane bože, děkuji ti, že si stvořil něco tak sáhodlouhého a děsivě nudného, u čeho si nemůžu ani představit, jak vypadal babiččin nábytek!"

Samozřejmě, že nemám nic proti Boženě Němcové. A ani Máchovi, Shakespearovi, Hrabalovi či Kafkovi. A vlastně, Kafkova tvorba byla snad jedna z mála knih, která mě v povinné četbě zaujala. Kdy bych vyrůstala v jiné době, možná by mě tyto staré svazky bavili, stejně tak jako mojí babičku. Ah, počkat... Moje babička se vlastně ani neumí sama pořádně podepsat... Musela bych být asi z bohaté rodiny!

Takže fajn, kdybych byla z bohaté rodiny, měla skvělé rodiče, skvělého psa... koně, kteří by táhli vůz. Sluhy, kteří by mě obletovali. Soukromého učitele, který by mě doučoval..., třeba potom možná, by mě to bavilo. Ale to co je přece vnucené nemůže jen tak někoho bavit. Počkat! Vlastně všichni nejsou přes kopírák. Někoho to bavit přece jen může. Mě však ne. Chcete abych něco nedělala? Například jedla cukroví? Nuťte mě k tomu. Moment... k tomu kdybyste mě nutili, tak by mi to až tak nevadilo. Raději kdybyste mě nutili uklízet. To už by byla jiná. Samozřejmě, něco jiného je, kdybych byla malá a byla by to součást výchovy. Tehdy bych se asi ještě trochu podvolila a snažila se vyhovět vašim požadavkům. Snažila jsem se totiž být co nejvíc slušná a milá holčička. Ale to už ne dnes! Ve svých skoro dvaceti letech rozhodně ne!

Povinnost bolí, hlavně mě. Od doby, co nám naše praštěná třídní učitelka cpe povinnou četbu už se nemohu přinutit ani ke čtení mých oblíbených knížek od Terryho Pratcheta, Paula Stewarta, Stephna Kinga (já vím, u téhle knihy si vaše fantazie příliš moc nepohraje.... pokud, to tedy neumíte zpracovat!) či... Vlastně. Jiné oblíbené spisovatele nemám. Na co si to hergot hraji??? Já přečtu téměř vše, ale tito tři spisovatelé, mi jsou nejmilejší. Ale v jiném pořadí. A tím je Paul Stewat, Stephen King a Terry Pratchet. No nic, raději zpátky k tématu!

Naše třídní učitelka nás už od prváku nutí číst, knížky, které milovala za svého mládí. Svou neoblomnou vnucovačku doplňuje svérázně slovy jako jsou: "Ano, dobře...," nebo "Ne, nesmíš číst jiné knížky," či "Koukej žlutě," možná i "Neironizuj mě!" a nakonec "Nesmíš! Volám!" . Abyste pochopili má slova, museli byste naší paní učitelku slyšet. Sic vystudovala psychologii, ale neuznává vlastní názory a odpovědi na její řečnické otázky.
"Fuj, ty tam něco požíráš!"
"Já tě neobviňuji, ale rozbil jsi to,"
"Já vím, jsi nula,"
"Třicet korun snad není tak mnoho, určitě seženete, dobře...," A to jsou další hlášky, které je možné zaslechnout z jejích úst. A pokud nerozumíš, na tlesknutí určitě pochopíš!

Kdysi knihomol, nyní studomol, brzy sebevrah.
Tulačka
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Sčítání

Klik
Dvojklik

Komentáře

1 lizzie lizzie | Web | 20. dubna 2014 v 14:08 | Reagovat

Pobavila som sa :-) ...

Tiež nás v škole nútili čítať knihy, ktoré samozrejme nikoho nezaujímali :) ...ale chvalabohu sme mali úžasnú profku, ktorá si z toho tažkú hlavu nerobila :)  - teraz by som ju asi najrašej vyobjímala :D :D

Určite sa nenechaj znechutiť povinným čítaním ;):) :)  - tým asi každý musí prejsť len :D

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 20. dubna 2014 v 14:45 | Reagovat

Jsem ráda, že konkrétní knížky nás nikdy nikdo číst nenutil. Na střední bych to prostě nečetla, tam jsem se sekla a když jsem to nechtěla dělat, měla učitelka prostě smůlu. Pokud mě to nebavilo a nebyl to můj styl, tak jsem to neudělala. Vlastně povinnou četbu jsme neměli a nakonec z nás byla tak zoufalá, že nám řekla, ať si k maturitě přineseme seznam "toho, co jsme četli" :D

3 Thalia Contostavlos Thalia Contostavlos | E-mail | Web | 20. dubna 2014 v 17:35 | Reagovat

Já teda taky nemám ráda povinnou četbu, ale myslím, že je dobré mít jistý obecný literární nadhled a některé knížky by si prostě měl přečíst každý vzdělaný člověk. Jinak Babička byla nic moc, ale aspoň jsem jí na rozdíl od Bible přečetla celou :)

4 ellie. ellie. | Web | 20. dubna 2014 v 18:03 | Reagovat

nám taky dali ve škole seznam knížek k maturitě.. a ani se mi do toho moc nechce, popravdě. jako ano, některé jsou vážně zajímavé, jako nápad a tak, ale jak je to z takovýho devatenáctýho století.. tak i ty vyjadřovací prostředky.. no nevím nevím.
přesně, babička.. do té se mi vůbec nechce..-_- ale tak budu muset, maturitka čeká-_- :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Tulačka miluje saze!Design by