Kniha, Oškliví

7. června 2014 v 12:24 | Tulačka |  Čtu

Hm, ano... Už v předchozím článku aktuálně jsem zmiňovala, že jsem začala více číst. Vlastně jsem začala hodně číst, kvůli tomu, že už mě nic nesvazuje a nenutí číst nějaké knihy. Ne, že by mi knížky z povinné vadily. Naopak, kolikrát se mi i líbily. Ale co je nucené to je taky nudné a nezáživné, ne? Nebo alespoň pro mě. No a poté, co mi odzvonilo a mám maturitu, tak jsem se konečně mohla vrhnout na čtení. Během svého volna jsem už přečetla něco málo kolem deseti titulů a snědla u toho okolo 756 200 třešní, ble, kde se vzala zase tahle nahnilá? A kolik zažívacích problémů jsem měla už raději nepočítám.
Mou první zastávkou byla kniha Oškliví od Scotta Westerfelda. Chtěla jsem dočíst jeho trilogii. Teda vlastně "tetralogii"! Ale abych si vše pamatovala a chápala okolnosti děje, tak si musím znovu přečíst dva předchozí díly. No a nakonec se vrhnout na třetí a poslední díl. No a čtvrtý díl, to už je kapitola samo o sobě. Jako čtvrtou knihu do série ho vážně nepočítám a počítat snad ani nebudu. Přečtu si ho jen jako knihu bez jakékoliv návaznosti!

OšklivíAutor: Scott Westerfeld
Originální znění: Uglies
Překlad: Zdeněk Uherčík
Žánr: fantasy, sci-fi
Počet stran: 328
Obsah: Svět je krásný a všechno je zábava. Tedy, až dovršením šestnácti let. Do té doby jsi nikdo. Jen oškliví a nezajímavý. Ale dovršení šesnáctin se podíváš za řeku, projdeš operecí, díky které zkrásníš, a budeš žít ve světě nikdy nekončící zábavy! Taková je vidina Tally Youngbloodové. Svou budoucnost vidí růžově. Navíc se na druhé straně opět setká s Perisem, se svým jediným a nejlepším kamarádem, a už nebude sama a opuštěná ve světě bez přátel. Vždyť vše je tak jednoduché. Jen tu dva měsíce počká. Tedy alespoň tak Tally uvažovala než potkala Shay. Vyzáblou vysokou holku s plnými rty a lehce problematickou pletí. I Shayiny kamarádi jsou už dávno pryč. Zůstala tam jen ona sama a opuštěná. Společně s Tally si báječně rozumí a ani ne po jednom měsíci jsou z nich nejrozlučné kamarádky. Vše jde jako po másle a Tally už není to opuštěné a neustále pochybující děvče. Dokud jí Shay nevytáhne do rezavých ruin.
"To byl signál Shay?"
"Jo, signál."
Tally pohlédla dolů. Ztemnělé stavby pod ní byly kropenaté od světlých bodů, které jí pluly po sítnici. Když si uvědomila, že je téměř slepá, zamrazilo ji. "S kým se to máme vlastně setkat?"
"Jmenuje se David."
"David? To je divné jméno." Připadalo jí vymyšlené. Znovu si říkala, že to celé byl jenom vtip. "On sem má přijít? Nežije v ruinách?"
"Ne. Žije docela daleko. Ale je možné, že je blízko. Občas sem chodívá."
"Chceš říct, že je z jiného města?"
Shay na ni pohlédla, ale Tally ve tmě nedokázala rozeznat její výraz.
(zdroj: Oškliví, Scott Westerfeld, strana 59, začátek - odstavec 4)
Shay chce odejít do Kouře. Do života plného přirozenosti, volného pohybu a za svými přáteli. Pryč z města, daleko od nesmyslných operací, kde vám zlámou kosti a přetvoří vás do jediné uznávané podoby. Norma na krásno je totiž podle Shay naprosto stejná. Nikdo se v ničem neliší. Proč nemůžou zůstat přirozené? David je jediná její odpověď. Ale Tally s ní nechce odejít. Být krásna je přece tak fantastické. Zábava, která nekončí, žádný posměch kvůli jejím očím, co má tak daleko od sebe a ani kvůli její oplácanosti. Shay musí odejít sama. Šla hledat Davida. To ale Tally netrápí, snad, a další den raději odejde pro svou vstupenku do života za řekou. Ale její operace byla pozdržena. Speciální případy se chtějí dozvědět kam Shay odešla. Prozradí jim Tally svou kamarádku?
Názor: Vlastně jsem si tuhle knížku zamilovala. S jistotou jakou autor knihu líčil to působilo skoro, jakoby takovýto svět existoval. Pro mě to bylo zvláštně přesvědčivé a důvěrně známé. Normy na krásu, které autor popsal, jsou sice trochu přehnané, ale pro dnešní svět pravdivé. Základní rysy lidí, v této knize, totiž nejsou vůbec důležité. Důležité je je správně upravit tak, aby všichni vypadali stejně. Aby nebyly žádné hádky a žádná diskriminace. Otázkou spíš je, jestli by tenhle svět mohl fungovat.
Hodnocení: 9/10
Tečka na konec: Při čtení tohoto titulu nebylo ublíženo žádné třešni! Při psaní článku byla popravena jen jedna mísa.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Tulačka miluje saze!Design by