Bradavice online

23. ledna 2017 v 13:05 | Hogwarts online |  Píšu
Na internetu jsem kdysi narazila na pár online Bradavických škol, který mají simulovat život na magické škole a vzdělávat vás i v tomhle ohledu. Co jsem tak koukala, tak mezi ty nejpropracovanější projekty patří hocz.org, hogwarts.cz, ihogwarts.cz (kdysi bradon.cz) a bradavice.eu. Nejvíce mě však zaujal ale projekt hogwart.cz a hocz.org. A má to jen jeden prostý důvod. Výuka zde na webu probíhá takovou formou, že nemusíte být v přesný čas na své hodině. Můžete si nabrat více předmětů a máte dostatek času na zpracování, pročtení a pochopení výkladu. O vypracování úkolů ani nemluvě. Protože já poslední dobou mám málo času večer a více ráno je to pro mě daleko vyhovující. Abych byla upřímná neodlala jsem a hned jsem využila příležitosti a zaregistrovala jsem se na jednu z výše zmíněných stránek. A tento článek má být právě o mých zkušenostech s těmito weby a ze všeho nejvíce o webu hogwarts.cz.

V první řadě bych chtěla zmínit, že kdysi jsem účinkovala na jednom z těchto webů. Jednalo se o BRADON.CZ. Dnes už nese název ihogwarts. A právě tento web mě přivedl na to, že chci něco víc. Musím totiž podotknout, že tato doména je teprve ještě ve velký prvopočátcích. Administrátoři, GameMasteři či programátoři, na tomto projektu stále intezivně pracují a neustále něco zlepšují. Chvíli mi trvalo než jsem se zorientovala na jejich webu, ale musím podotknout, že ho mají vcelku pochopitelný. Mají zde jednoduchou navigaci, kterou se naučíte ovládat během pár chvil. Stačí jenom pár kliknutí a hned objevíte jak na to. Dalším velkým plusem jsem hodnotila také to, že registraci lze provést kdykoliv během roku. Nebo alespoň tak to fungovalo ještě za mě.
Přijatý je každý. Problém ale nastává ve chvíli prvního přihlášení. Přístup máte po světě HP totiž relativně omezen. Nejprve je totiž zapotřebí projít složitým testem, formou RPG hry, kde se zhodnotí zda jste způsobilí vejít dovnitř a hrát s ostatními hráči. Na RPG si tu totiž všichni velmi potrpí. Teprve až projdete půl hodinovou, někdy až hodinovou, zkouškou jste vpuštěni do dalších sekcí. Můžete si nakoupit věci do školy, na sebe, hůlku a tak dále. A začít se i přihlašovat na výuku.
Výuka funguje formou online hraní na chatu. Probíhá jednou týdně a skoro na konci každé hodiny vám zadají domácí úkol či předhodí test z předchozího výkladu. To mě vždy velmi bavilo. Nejvíce jsem se také těšila na testy. Měla jsem totiž všechny zápisky a pro člověka, který je má je velmi jednoduché test splnit. Horší už to bylo s hodnocením testů a úkolů. I když mají profesoři určitý termín do kdy by vám to měli oznámkovat, nedodržuje se. Z toho jsem byla vždy hodně nervózní.
Časem mi začala ale forma online výuky naprosto nevyhovovat. Měla jsem totiž nabráno něco okolo sedmi předmětů. Rozložila jsem si to do tří dnů v týdnu. Chodila jsem na hodiny v Pondělí, Středu a Pátek. Zbytek týdne jsem mívala volno a čas na plnění domácích úloh. Bohužel díky této večerní škole, ano, výuka probíhá totiž jen večer od 19:00 hod, neměla moc času na svého přítele. Toho to moc zlobilo a několikrát jsme se i pohádali. Tak jsem se rozhodla skončit. Nějaká online webová hra mi přece nezničí můj vztah!!

Plusy:+ Registrace možná kdykoliv během celého roku
+ Spousta soutěží, za které lze získat peníze
+ Soutěže za body (těch je ale poskromnu většinou)
+ Testy a domácí úkoly
+ Přehlednost stránky
+ Možnost oblékat a upravovat svou postavu (až na barvu pleti, tvaru obličeje)
+ Program na vaření lektvarů
+ Famfrpál


Mínusy:- Složitý RPG test na začátku
- Profesorům trvá dlouho oprava úkolů a testů
- Jen večerní výuka (Od 19:00 do 22:00)
- Online výuka
- Předmětů na studium je poskromnu
- Neustále se na webu něco rozbíjí (například sešity, oblékání, příspěvky)
Díky Bradonu jsem ale však zjistila, že existují další školy podobné tomuto typu. Mezi prvními jsem narazila snad na web, který nesl název BRADAVICE.EU. Chvilku mi trvalo než jsem si dohledala, že se jedná opět o online výuku kdy musíte být v určitém čase v určité učebně a aktivně se podílet na fungování online hodiny. Design stránky byl ale na pohled vcelku příjemný. Dokonce, když jsem si trochu něco málo přečetla na webu, tak jsem se dočetla, že design se mění. Mění se dle toho, k jaké koleji patříte a také i dle toho na jakém místě se nacházíte. Registrace se však koná jednou za půl roku. Navíc během prázdnin, které jsou dvakrát do roka (protože za jeden klasický rok zde uplynou dva kouzelnické), je zavřený přístup do školy. Nemůžete se přihlásit ani na svou aktivní a funkční postavu.
Během registrace vyplníte i dotazník, který vás následně rozřadí do kolejí. Upřímně netuším zda vás klobouk rozřadí ihned a nebo až poté co se dostanete do Bradavic.
V této škole neprobíhá žádný složitý vstupní test jako na bradonu. Nemusíte umět a ani znát tak dobře RPG, ale jako nováček budete při hraní určitě často napomínán a upozorňován na chyby. Místo vstupního hraní RPG musíte napsat tzv. Vstupní esej. Ten musíte napsat do tří až pěti dnů od provedení registrace. Témata se každý půlrok mění a proto se není nač připravit. Kvalita vaší eseje poté rozhodne o tom zda má cenu vás vůbec přijmout ke studiu. Je samozřejmě možnost si svou esej opravit, když se vám nepovede, ale musíte to stihnout do té doby dokud nedorazí ostatní studenti do Bradavické školy.
Vyučuje se zde také poskromnu. Jen pár předmětů. Myslím, že je tam základ z HP knih, který sje rozšířen o pár předmětů jako je například Bíla magie, Alchymie, Teologická magie, Elfština, Filozofie, Nekromancie či Mytologie. Kdysi prý bylo na E-bradavicích předmětů mnohem více, ale teď se jich vyučuje méně. Zřejmě je asi složité vyučovat a zpracovávat tolik podkladů k tolika předmětům.
Na konci každé hodiny vám zadají domácí úkol, který musíte vypracovat do určitého termínu. Úkoly se dělí na povinné a nepovinné. Občas se během školního roku zadá i závěrečná ročníková práce. Někdy se ale zadá ke konci školního roku. Záleží na vašem profesorovi. Ke konci školního roku si musí student následně vybrat jeden z předmětů, který si určí jako povinný. Tento předmět musí pravidelně studovat až do konce svých studentských let. Pokud se tedy předmět nezruší nebo se opakovaně třída neotevře.

Plusy:+ Vcelku přehledný web
+ Každoročně nějaké RPG aktivity pro spestření hry
+ Famfrpál
+ Soubojový klub
+ Různé hry za body či galeony
+ Lze zamrazit postavu, v případě, že nestíháte
+ Přítomnost encyklopedie
+ Příjemný mrazivý design
+ Změna záhlaví a designu webu

Mínusy:- Možnost přihlásit se jednou za půl roku
- Jen večerní výuka (Od 18:00 do 22:00)
- Předmětů na studium je poskromnu (o pár navíc než na bradonu)
- Online výuka
- Vstupní esej po přihlášení
- Na začátku málo peněz, musíte hodně šetřit!
- Váš profil je bez úpravy postavy
Protože jsem však nechtěla studovat online tak jsem hledala další alternativy. Abych byla upřímná byla jsem docela ráda, když jsem narazila na HOCZ.ORG. Chvilku trvalo než jsem dohledala, že výuka probíhá formou nástěnek. Takže offline výuka. No to mě velmi moc potěšilo. Jen ten design moc nelahodil mému oku. Je takový obyčejný a příliš jednoduchý. Ale třeba to ostatní ohodnotí daleko pozitivněji než já. Možná jsem přespříliš náročná. Nemohu si pomoci. Ty barvy se mi prostě moc nelíbí.
Další věcí je, že se mi za boha nepovedlo dohledat žádný seznam předmětů k výuce. Takže netuším zda je možnost výběrů předmětů pestrá nebo není. Trochu mě to zamrzelo, ale aspoň je to pro budoucí hráče překvapení.
Nedohledala jsem ani jakým způsobem probíhá registrace. Nicméně jsem si dohledala přece jen nějaké to info o výuce. Konkrétně se to týká zápisů k předmětům. Musíte si povinně přihlásit všechny červené předměty a alespoň jeden povinně volitelný. Ty bývají žluté. Můžete mít ale přihlášených daleko více předmětů. Pak tu máte volitelné předměty, ty jsou vždy zelené a nakonec modré semináře. Těch můžete mít libovolně ale nezapomeňte, že jste přece jen člověk a rozhodně nebudete stíhat všechno. A přece hned v prvním ročníku nechcete vypadnout kvůli nesplnění nějakých úkolů či testů, které jste kvůli časové tísni nestihli. I když víte, že máte dostatek času na výuku je potřebné, abyste počítali s nějakou tou časovou rezervou. Takže je lepší si pár předmětů přece jen ubrat než nabrat navrch.
V prvních dvou ročnících máte povinný předmět Základy magie a jeden volitelně povinný.
Nekteří profesoři mají požadavky také na potřebné pomůcky k výuce. Takže nezapomeňte na to, že když chcete být ten student, co chce mít všechny předměty, musíte mít také dost penízek stranou. Nemusíte se ale obávat, je zde možnost si nějaké ty galeony navíc vydělat. Určitě budete mít k dispozici spousty soutěží a brigád, které vám dopomohou k vašemu bohatství.
Postavu je zapotřebí řádně popsat do profilu. Rozhodně nic neodflákněte a nepřežeňte. Rozhodně nepište, že máte přes 160 či 170 centimetrů. Malý jedenáctiletý cvrček rozhodně nemůže tolik měřit. Stejně tak jako nemůžete být jinak něčím výjimečně speciální. Tím myslím jako například to, že vaši rodiče jsou zavření v Azkabanu nebo vám je někdo zabil a vy jste zůstali sami bez rodičů. Je zapotřebí si sundat ty růžové brýle plné smutných osudů a nespravedlnosti vůči vaší postavě. Všichni přece nemůžeme být ti chudáčci, kteří skončili bez rodičů, mají v prvním ročníku přes metr devadesát a už se na chodbě ocicmáváme s nějakou přenádhernou drobnou frajerkou co má fakt pěkná prsa. V jedenácti letech na to mnozí z nás ani nedokázali pomyslet. Pamatuji si, že když mě bylo jedenáct přišlo mi nechutné políbit kluka. Až časem jsem pochopila proč se to děje a dělá.

Plusy:+ Velmi přehledný a jednoduchý web
+ Každoročně nějaké RPG aktivity pro spestření hry
+ Semináře
+ Potrpí si zde na RPG
+ Offline výuka (občas to proloží nějakou online hodinou)

Mínusy:- Možnost přihlásit se jednou za půl roku
- Na začátku málo peněz, musíte hodně šetřit!
- Popis vaší postavy jen textově
- Povinný předmět až do druhého ročníku
- Není zde moc prostoru pro fantazii
Další a poslední projekt, který jsem našla a na který jsem narazila i jako mladší holčina, je HOGWARTS.CZ. Jako mladší jsem se několikrát snažila přihlásit, ale skoro nikdy jsem nebyla úspěšná. Myslím, že to bylo dáno hlavně tím, že jsem vždy vstupní esej odfláka popřípadě nevyplnila. Kdysi, mám ten pocit, bylo k registraci ještě nutno doplnit popis postavy a ten jsem za boha nikdy nedokázala nijak pěkně napsat. Přišlo mi, že dostat se do téhle hry je nadmíru složité. Po šesti letech to ale zkouším zase. Vyplnila jsem si dokonce i upozornění na email, které mi mělo přijít v době, kdy se otevře registrace. Ten nakonec před pár dny došel. Ihned jsem skočila na web, a ikdyž už jsem nebyla po tak dlouhé době tolik Hrr do nové hry, vyplnila jsem registraci. Skočila jsem i na vstupní esej. Téma bylo: Význam a úloha zvířecího společníka v průběhu kouzelníkova života. Vůbec jsem netušila co k danému tématu napsat. Byla jsem celkem zoufalá a dlouho jsem přemýšlela nad tím co napíši. Nakonec jsem něco spatlala, ale vůbec na to nejsem hrdá.
Ještě předtím než jsem ale provedla registraci jsem si velmi dychtivě pročetla Nápovědu i FAQ a nezahálela jsem ani u školního řádu. Tak moc jsem se na registraci minulý rok těšila, že jsem si to pročetla dokonce několikrát. A po vyplnění registrace jsem dokonce zavítala i do archívu prací, kde jsem se seznámila s pracemi studentů valné většiny předmětů. Vypadá to, že na studium je tu nespočetně předmětů. Napočítala jsem jich snad něco okolo devadesáti. A to nemluvím ani o těch seminářích. Opravdu bude z čeho vybírat. Ale někde jsem se dočetla, že na oblíbené předměty je docela hoňka a je těžké se tam dostat. Totéž se týká i seminářů.
K výuce je zapotřebí si ponechat jeden galeon. Zápis na každý předmět stojí totiž nějaké ty peníze, které je zpočátku tak těžké sehnat. Musíte studovat alespoň jeden předmět pro ukončení ročníku. Zápis na seminář stojí jen dva srpce. Naštěstí je tu mnoho soutěží díky kterým si můžete nějaký ten peníz navíc vydělat. Můžete i přispívat do novin Denního věštce nebo do kolejních novin. Nebo poslat i námět na nějakou knihu do knihovny. Jsou zde přístupné i brigády, ale za ty si vyděláte jen pár chudobných drobných.
V profilu máte dokonce svou postavu u které je možnost vybrat barvu pleti, barvu očí, vlasy, a tak dále. Předtím než se ale rozhodnete za některé věci utrácet musíte si pořídit nějakou tu školní uniformu, ať po hradě nepobíháte nazí, a nějakou tu hůlku. Nejlepší je ze začátku si pořídit prý kouzelné párátko. No a k tomu všemu je i vhodné abyste si pořídili sovu a nějakou tu baštu pro ní, ať netrpí hlady, a ať můžete komunikovat se studenty a svými nově poznanými kamarády.
Na RPG se prý zde moc nepotrpí. Hocz je ohledně RPG daleko přísnější než tento web. Na druhou stranu jsou zde studenti ale extrémně přátelští. Všichni se chovají až překvapivě mile. A to prý nejen v návštěvní knize. Dokonce se vám sem tam ozve i nějaký ten studentík, který vám hned ze začátku nabízí pomocnou ruku... No, kdo ví jak tomu je ve skutečnosti. Snad se to tento rok již dozvím. Ráda bych totiž patřila mezi studenty.

Plusy:+ Přitažlivý design
+ Pestrý výběr předmětů
+ Semináře a bohatý výběr
+ Zařazení do kolejí
+ Kolejní weby
+ Denní věštec a kolejní noviny
+ Upravitelná postava
+ Možnost míchání lektvarů
+ Mnoho soutěží a jiných aktivit
+ Offline výuka
+ Můžete si koupit mazlíčka (nesmíte jej zanedbat)

Mínusy:- Možnost přihlásit se jednou za půl roku
- Na začátku málo peněz, musíte hodně šetřit!
- Není zde moc prostoru pro fantazii
- Neřeší se prý tolik RPG
- Při neaktivitě smažou účet
- Když nesplníte úkoly mažou také účet

Zatím jsem nejvíce nadšená a spokojená s projektem hogwarts.cz. Doufám, že se mezi studentíky dostanu a budu moci brzo přinést recenzi přímo z terénu!
Dodatečné info.: O žvb.cz jsem se zde nevyjadřovala z toho důvodu, že se nejedná o textovou webovou hru. A kdo ví, třeba o něm napíši článek příště. Stejně tak jako bych se chtěla vyjádřit k projektu yburan.wiama.cz.

Vaše Tulačka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dívka s inteligentní přezdívkou Dívka s inteligentní přezdívkou | Web | 28. července 2018 v 23:24 | Reagovat

Jé, na bradon jsme se kdysi s kamarádkou zaregistrovaly a... já se tam pak objevila jen párkrát. Kdysi dávno předtím jsem ještě nějakou dobu oxidovala na hradbradavice.com (funguje to vůbec ještě?)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Tulačka miluje saze!Design by