Příběhy Septimuse Heapa: Magyk

21. ledna 2017 v 15:59 | Tulačka |  Čtu
Takže sháněla jsem tuhle knihu po všech čertech. Kdysi jsem jí sama mívala v knihovničce, ale půjčila jsem jí jedné své známé, ktará mi už knihu nikdy nevrátila. Docela dost mě to mrzí, protože spoustu mých věcí má stále u sebe i přesto, že se už nevídáme. Ale rozhodně nemám odvahu za ní jít a o všechny své věci si říct. Hlavně když už si ani nepamatuji, co vše k ní zahučelo!

Ze všeho nejdříve jsem začala shánět knihu v levných knihách, kde kupodivu některé díly zrovna začali prodávat. Bohužel první díl mezi nimi nebyl. A k mé smůle ani pátý díl. Druhý a třetí díl se mi krčily opuštěně doma a já si k nim chtěla sehnat i ty díly ostatní. Když jsem v levných knihách nepochodila, a to jsem dokonce spoustu poboček i obvolala, tak jsem začala dohledávat na databázi knih. Napsala jsem pár lidem zda knihu stále mají a zda mi jí prodají. Nikdo ale neodpověděl. Intenzivně jsem tedy hledala dál. Asi po dvou týdnech jsem ji objevila v jednom Antikvariátu v Trutnově. Byla jsem tak nadšená, že jsem ani nepřemýšlela a okamžitě si jí objednala domů. Přišla do tří dnů. Lehce opotřebená, ale i tak ze mě mé nadšení neopadlo. Co nejdříve jsem si jí vyzvedla. Když jsem odcházela z pošty moc jsem se těšila, až si balíček sama rozbalím. Ale přítel mě opět předběhl. Jako vždy mi balíček zlikvidoval a odmítal mi ho vydat do té doby dokud ho nerozbalil. Docela jsem při tom pěnila.

Knihu jsem stihla přelouskat během dvou dnů. Četla se úplně sama. Navíc mě vracela zpátky do času mého dětství. Pro mě totiž nebyl žádný Harry Potter ale Septimus Heap! A dodnes tomu tak je!!


Autor: Angie Sage
Přeložila: Jaroslava Novotná
Ilustroval: Petr Čech
Obálka: Jiří Mičkal
Žánr: Fantasy, Dobrodružné, Sci-fi?
Počet stránek: 364
Počet dílů v sérii: 7
Rok vydání: 2005
Stručný obsah: V lese bylo nalezené miminko. Malá holčička. A tak si jí Silas odnese domů, aby jí společně se svou milující manželkou a šesti syny vychoval. Jeho sedmý syn v tu noc umře a tak Silas daruje Sáře aspoň takovou drobnou náhradu. Brzy se na mrtvého sedmého brášku zapomene. Po deseti letech se zjistí, že královna z hradu je mrtvá a někde po světě pobíhá dědička trůnu. A tak se strhne boj o přežití pro malou desetiletou Jennu, domnělou princeznu a adoptivní dceru Silase a Sáry. Pojďte se všichni podívat do světa plného magie a kouzel tak jak je neznáte. Potkáme zde poslíčka Krysouna Staníka, smradlavého Bobrspáta z divých bažin, MimoŘádnou čarodějku Marciu, duchy a spousty dalších postav, které nám komicky nastíní děj tohoto příběhu.


Úryvek:
"Našel jsem ho!" zvolal Silas vítězoslavně. "Tvůj dárek k narozeninám. Všechno nejlepší, holčičko!" Podal Jenně dárek, který předtím zapomněla doma.
Dárek byl malý a na svou velikost překvapivě těžký. Jenna roztrhla barevný papír a v ruce teď držela malý modrý pytlíček stažený šňůrkou. Opatrně a se zatajeným dechem šňůrku rozvázala.
"Ó," řekla a nedokázala zakrýt zklamání. "To je kámen. Ale opravdu moc hezký kámen, tati. Děkuju." Vytáhla hladký šedý valounek a položila si ho na dlaň.
Silas si posadil Jennu na klín. "Není to jen obyčejný kámen. Je ochočený. Zkus ho pošimrat pod bradou."
Jenna si nebyla docela jistá, na kterém konci má kámen bradu, ale i tak ho zkusila pošimrat. Najednou kámen otevřel malá očka a pohlédl na ní, pak se objevily čtyři krátké tlusté nožičky a kámen začal pochodovat po Jennině dlani.
"Ach tatínku, ten je úžasný," vydechla Jenna.
"Věděli jsme, že se ti bude líbit. Sehnal jsem to v krámku u Bludných skal. Ale nedávej mu moc jíst, jinak by přibral a zlenivěl by. A každý den se potřebuje projít."
"Budu mu říkat Balvánek," řekla Jenna. "Můj malý Balvánek."
Balvánek se tatvářil radostně, je-li to u kamene vůbec možné - vlastně se jeho výraz příliš nelišil od předchozího. Za chvilku zatáhl nožičky, zavřel oči a uvelebil se opět na Jennině dlani ke spánku.

(!)= pozor spoilery!
Názor (!): Vlastně je to tak trochu vzpomínkový střípek z mého dětství, takže na něj nemohu pohlížet zase tak kriticky. Ráda jsem si tuhle sympatickou a nevinnou pohádku znovu přečetla. A až bude můj malý na světě, bude to jedna z mých oblíbených knih, které mu budu moc ráda předčítat.
Hrozně se mi líbil ten magický svět, který má úplně jiná pravidla než ten náš. Všichni kdo vládnou magií mají krásné zelenkavé oči. Duchové mohou vstupovat jen na místa, kam za svého života chodili. Jsou tu i krysí poslíčci, které nosí vzkazy kamkoliv na místo určení. Dokonce se tu i objevují magické dračí lodě, které brázdí moře či létají vzduchem. Jen mi tedy z počátku vadila naše další hlavní postava a tím je chlapec číslo 412. Z počátku byl tak nepříjemný a působil na mě arogantně a nesympaticky. Marcia mi trochu připomněla svou nepříjmeností a lehkou panovačností paní profesorku McGonagallovou. Ale mohl to být třeba jen můj pocit.
Fandila jsem Jenně do posledního dechu aby před tím nebezpečným černoknězníkem, který usiloval o královskou korunu i post MimoŘádného čaroděje, uprchla. A to jsem jí fandila i přes to, že jsem tušila jak to všechno dopadne. Ale nemohla jsem si pomoc, tak nějak jsem chlapci 412 prostě jeho novou pravou rodinu nepřála. Možná by bylo fajn, kdyby z toho chlapce byl pořád člen mladé dětské armády. Bylo by to příjemné z pestření. Ale místo toho se nám tu objevil sám Septimus Heap, který byl prohlášený za mrtvého. A ještě ke všemu zdědil prsten po Hotep-Raovi, který nalezl dole pod Zeldinou chatičkou. Marcia ho vzala do učení a je z něj i učedník MimoŘádné čarodějky. No prostě pan dokonalý se objevil jako hlavní hrdina naší knížky a příštího dílu.
I když v druhém díle, ve Znamení draka, mi už tolik nevadil. Tam mi zase naopak přirostl k srdci. Zničehonic se tam celý změnil a byl to někdo úplně jiný. Někdo lepší. Ale jak je možný, že se něčí postava dokáže tak rychle a radikálně změnit?
No, možná proto je to spíše pohádka pro děti. I tak jsem byla vcelku spokojená. Knihu navíc doprovází velmi vtipné scény a překrásné ilustrace, se kterými jsem byla vcelku spokojená.
Hodnocení: 9/10

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Tulačka miluje saze!Design by